Krediidiraportist leiad vastused järgnevatele küsimustele
- Milline on ettevõtte staatus (aktiivne, likvideerimisel, pankrotis, kustutatud)?
- Kes on ettevõttes otsustajad ja kellel on õigus ettevõtet esindada?
- Kes on ettevõtte osanikud ja muud seotud isikud?
- Millised on ettevõtte finantsnäitajad ja kui palju on tasutud makse?
- Kui suur on ettevõtte kasumlikkus, omakapitali tase, likviidsus, müügitulu ja kasum töötaja kohta?
- Kas ettevõttel on esinenud maksehäireid viimase kahe aasta jooksul?
- Milline on ettevõtte krediidireiting?
- Milline on soovitatav maksimaalne krediidilimiit?
Krediidiraporti osad
Üldandmed
Siit saad infot ettevõtte ärinime, tüübi ja endiste nimede kohta. Ära toodud on ka registrikood, registreerimise aeg, kmkr number ja staatus äriregistris.
Kontaktandmed
Postiaadress, telefon(id), e-mail(id), kodulehe aadress. Andmete allikas on äriregister.
Krediidihinnang
Dun & Bradstreet kasutab ettevõtte krediidivõime hindamiseks rahvusvahelist AAA krediidireitingu süsteemi (kasutusel 14 riigis). Positiivsed krediidireitingud on AAA (Kõrgeim krediidivõime), AA (Hea krediidivõime) ning A (Krediidivõimeline). Samuti on soovitatud krediit väikeses mahus AN reitinguga ettevõttele (Positiivse taustaga uus ettevõte). NR (Reiting puudub), B ja C reitinguga ettevõtetele pole tagatiseta krediidi andmine soovitatav.
Hinnangud
Antud on hinnangud seisundi, tausta, majandusseisu ja maksevõime kohta. Lisaks sõnalistele hinnangutele on need ka kiirülevaate saamiseks antud eri värvidega. Rohelised hinnangud on positiivsed, kollased rahuldavad ja punased negatiivsed.
Tegevuse hindamisel võetakse arvesse ettevõtte vanust, tüüpi ja staatust äriregistris.
Tausta hinnangus võetakse arvesse emaettevõtte reitingut ja seotud isikute (juhatuse liikmete) teiste ettevõtete reitinguid.
Majandusseisu hindamisel kasutatakse viimasest saadaolevast aastaaruandest võetud andmete põhjal arvutatud suhtarve. Kui värsket aastaaruannet pole hindamiseks saadaval või kui ettevõtte müügitulu on alla 50 000 euro, on Majandusseisu reiting neutraalne.
Maksevõime hinnang pärineb Maksu- ja Tolliametist, Kohtutäituritelt ja Kohtu Maksekäsuosakonnast ning Inkassoettevõtetelt perioodiliselt kogutud andmetel. Arvesse võetakse kahe viimase aasta maksekäitumise ajalugu.
Vastutavad isikud
Siin on toodud isikud, kes on kantud ettevõtte registrikaardile ning info selle kohta, kellel ja mis tingimustel on õigus ettevõtet esindada. Antud on ka isikute loetelu, kes on varasemalt ettevõttes otsustajad olnud.
Omanikud, nõukogu ja muud seotud isikud
Siit leiate ettevõtte osanike nimekirja koos osaluse protsendiga. Näidatakse 10% ja suurema osalusprotsendiga füüsilisi ja juriidilisi isikuid. Ära võib olla toodud ka ettevõtte asutaja, nõukogu liikmed ja audiitor. Samuti on ära toodud endised seotud isikud.
Maksedistsipliin
Siia oleme koondanud maksehäired ja muud maksekäitumist puudutavad negatiivsed signaalid erinevatest allikatest. Võimalik on tutvuda maksuvõla hetkeseisuga ning selle esinemisega kahe viimase aasta jooksul. Välja on toodud maksuvõla summad kuude lõikes ning eraldi on näha ajatatud ja vaidlustatud võlasummad ning kogunenud intressid.
Kogume andmeid Ametlikest Teadaannetest, kus avaldatakse teateid täitekutsete, maksekäskude ja makseettepanekute kohta.
Samuti on näidatud andmed teadaolevate inkassomenetluste kohta. Dun & Bradstreet teeb koostööd Eesti inkassoturu liidrite Julianus Inkasso (Taust.ee) ning Intrum Justitiaga. Mitteametliku infona on välja toodud negatiivsed signaalid ka enamikust teistest Eesti turul tegutsevatest inkassoettevõtetest.
Majandusnäitajad
Siin sektsioonis on välja toodud ettevõtte tähtsamad majandusnäitajad viimasest aastast mille kohta info on saadaval. Samuti on võrdlused ka kahe eelneva aastaga (kui vastavad andmed on olemas). Välja on toodud: müügitulu, puhaskasum/-kahjum, käibevara, omakapital, lühiajalised kohustused, bilansimaht ja töötajate arv.
NB! Kui majandusandmed pole saadaval, siis:
- Ettevõte pole esitanud ühtegi majandusaasta aruannet
- Ettevõtte viimane majandusaasta aruanne on rohkem kui kolm aastat vana
- Ettevõte pole majandusaasta aruannet esitanud standardsel elektroonsel kujul (XBRL)
Majandussuhtarvud
Varade tootlus (ROA%) - näitab kui efektiivselt oskab ettevõtte juhtkond enda kätte antud ressursse majandada.
Omakapitali osatähtsus - näitab, kui suures osas on ettevõte finantseeritud omakapitaliga
Maksevõime kordaja - näitab ettevõtte suutlikust käibevaraga üheaegselt kõik lühiajalised võlgnevused katta
Kasumimarginaal (%) - iseloomustab puhaskasumi ja müügitulu suhet
Müügitulu töötaja kohta - näitab seda, kui hästi oskab ettevõte müüa. Mõistlik on kasutada võrdlusmaterjalina teiste sama tegevusala ettevõtetega.
Kasum/kahjum töötaja kohta - iseloomustab seda, kui hästi on ettevõte suutnud töötajad rakendada kasumi teenimise teenistusse
NB! Ära on toodud ka ettevõtte tegevusala firmade majandussuhtarvude keskmised viimasel aruandeaastal